Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/themes/smarty/parts/page-title.php on line 48 Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4392

Aktualności

Czym jest terapia biofeedback?

Terapia biofeedback jest jedną z metod medycyny alternatywnej lub terapią uzupełniającą przy farmakoterapii. Jej założeniem jest to, że człowiek może świadomie wpływać na stan swojego ciała.

Podczas terapii  specjalne urządzenie bada stan organizmu i informuje badaną osobę na temat jego reakcji. Pacjent może zauważyć, że ma wpływ m.in. na aktywności mózgu czy napięcie mięśni.

W czym pomoże biofeedback?

Biofeedback stosuje się m.in. u pacjentów z depresją, nadciśnieniem, migrenami, zespołem jelita drażliwego, ADHD, trądzikiem, astmą, czy chronicznym bólem. W przypadku depresji biofeedback jest wsparciem dla tradycyjnej farmakoterapii i psychoterapii. Wizyty mają na celu świadome tłumienie negatywnych fal mózgowych i wzmacnianie tych pożądanych. Proces jest długotrwały, a osoba chora wciąż wymaga opieki specjalisty. Jednak nie ma żadnych skutków ubocznych,  a czasami umożliwia odstawienie leków. Ta metoda wykorzystuje najnowsze osiągnięcia medycyny i techniki komputerowej.

Trening

Trening polega na pracy przy komputerze. W zależność od wieku pacjenta, może on mieć formę  gry lub bajki, albo wykresów czy wizualizacji. Liczba spotkań w terapii zależna jest od skali problemu. Jednym pacjentom pomaga 10-20 spotkań, inni wymagają około 50, a jeszcze inni – nawet 80. Terapia biofeedback ma najlepszy efekt, jeśli spotkania odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Biofeeback stosuje się jednak nie tylko do leczenia zaburzeń zdrowia. Może on być też świetną metodą treningową na koncentrację i poprawę funkcjonowania umysłu. Dzięki biofeedbackowi pacjenci uczą się kontrolować stres i szybko podejmować prawidłowe decyzje. To także wspaniała metoda do nauki technik relaksacji czy terapii tików lub zaburzeń samooceny. Dzieciom w wieku szkolnym biofeedback pomaga zapanować nad reakcjami stresowymi, agresją,  a także rozkojarzeniem i nadpobudliwością. Ta nowoczesna metoda jest całkowicie bezbolesna, a wręcz przyjemna.