Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/themes/smarty/parts/page-title.php on line 48 Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4392

Aktualności

Terapia integracji sensorycznej. Czym jest?

Rodzice dzieci autystycznych lub maluchów z innymi zaburzeniami rozwojowymi często słyszą, że powinni skierować swoją pociechę na terapię integracji sensorycznej. Najprościej mówiąc, terapia polega na wykonywaniu przez dziecko prostych ćwiczeń, które uczą go prawidłowo przetwarzać bodźce płynące ze świata zewnętrznego. Maluchy, które mają z tym problem, często reagują na pewne doznania strachem, agresją lub nadpobudliwością ruchową. Terapia ma formę zabawy, dzieci chętnie więc uczestniczą w zajęciach.

Integracja sensoryczna

Czym dokładnie jest integracja sensoryczna? To cały proces zachodzący w układzie nerwowym. W jego trakcie bodźce, które odbieramy przez różne zmysły, są odpowiednio organizowane, a my umiemy na nie odpowiednio reagować. To właśnie prawidłowa integracja sensoryczna sprawia, że dzieci interesują się światem wokół nich, a wszystko wokół je ciekawi. Dzięki niej napędzany jest rozwój psychiczny, emocjonalny, ale też ruchowy. Integracja sensoryczna wytwarza się już w życiu płodowym, a najintensywniej daje o sobie znać pomiędzy 3 a 7 rokiem życia.

Co daje terapia integracji sensorycznej?

Przede wszystkim trzeba zdać  sobie sprawę, że terapia integracji sensorycznej to proces, jej wyniki więc widać dopiero po kilku lub kilkunastu zajęciach, a najczęściej dopiero po około roku. Dzieci biorące udział w terapii przestają reagować agresywnie na bodźce sensoryczne, zmniejsza się też ich nadpobudliwość ruchowa. Maluchy zaczynają lepiej komunikować swoje potrzeby, lepiej też radzą sobie z koordynacją ruchową. Poprawia się u nich zmysł równowagi oraz koncentracja. Są w stanie dłużej skupić się na jednym zadaniu, lepiej radzą sobie z prostymi czynnościami takimi jak rysowanie kredkami czy rzucanie piłki. Terapia integracji sensorycznej pomaga dzieciom radzić sobie z bodźcami, na które do tej pory reagowały krzykiem lub płaczem, co znacząco ułatwia opiekę nad nimi ich opiekunom. Terapia może pomóc dzieciom z problemami ruchowymi, emocjonalnymi, a także tym, które mają trudności z opanowaniem wiedzy szkolnej: dyslektykom, dysgrafom oraz mającym kłopoty z zapamiętywaniem.