W ramach terapii psychologicznej w przedszkolu prowadzone są zajęcia indywidualne z psychologiem, oraz zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.
Zajęcia poprzedza obserwacja dziecka, analiza dostępnej dokumentacji oraz diagnoza przeprowadzona przez psychologa.
Celem terapii psychologicznej jest próba zatrzymania pogłębiających się nieprawidłowości w rozwoju dziecka oraz wspomożenie jego rozwoju społecznego i emocjonalnego. Nauka większej samodzielności prowadzi do poprawy jakości życia zarówno dziecka, jak i osób mu bliskich. W ramach pomocy psychologicznej przeprowadzane są również zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, mające na celu pomoc dzieciom z wcześnie wykrytą niepełnosprawnością.
Zajęcia psychologiczne w naszym przedszkolu terapeutycznym są przeprowadzane indywidualnie. Przed rozpoczęciem ćwiczeń prowadzona jest diagnoza funkcjonalna, obserwacja zachowań dziecka i analiza dokumentacji medycznej. Na podstawie diagnozy zostaje określony profil rozwoju oraz trudności, z jakimi spotyka się dziecko. Następnym krokiem jest stworzenie szczegółowego planu pracy z dzieckiem, w którym uwzględnione zostaną deficyty i potencjał rozwojowy dziecka, jego indywidualne możliwości oraz potrzeby. Dzięki takiemu postępowaniu możliwe jest nakreślenie właściwych celów terapii stymulującej odpowiednie obszary.
Podczas terapii terapeuta stara się zbudować z dzieckiem odpowiednią relację, opartą na zaufaniu oraz poczuciu bezpieczeństwa. Dzięki szczegółowemu określeniu celów terapii jeszcze przed jej rozpoczęciem możliwe jest dość dokładne przewidzenie jej efektów. W trakcie terapii opiekunowie dziecka są stale informowani o jej przebiegu oraz sukcesach dziecka. Nasi pracownicy cały czas pozostają do dyspozycji.
Zobacz jeszcze: