Aktualności

Dziecko z autyzmem w przedszkolu

Rodzice dzieci autystycznych często mają wiele obaw związanych z posłaniem maluchów do przedszkola. Jest to wyzwanie, które jednak warto podjąć, ponieważ może mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka, przede wszystkim ze względu na codzienny kontakt z rówieśnikami. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do tego kroku. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego przedszkola dla dzieci z autyzmem, które będzie w stanie objąć malucha opieką i specjalistycznym wsparciem.

Szczególne potrzeby przedszkolaka z autyzmem

U dzieci z rozpoznanym autyzmem podjęcie stosownej terapii w jak najwcześniejszej fazie rozwoju stanowi szansę na prawidłowy rozwój. Dzieci autystyczne powinny otrzymać fachową pomoc już w wieku przedszkolnym.

Autyzm to szczególna choroba, która po dziś dzień nie została do końca poznana nawet przez lekarzy. Współcześnie jednak można ją zdiagnozować stosunkowo wcześnie. Autystyczne dzieci zwykle mają problemy z prawidłowym zrozumieniem intencji innych ludzi, nawet swoich rodziców czy opiekunów. Nie reagują na zachęty do zabawy, nie potrafią nawiązywać kontaktów z otoczeniem i są nieco odizolowane od rówieśników. Istnieje szereg niepokojących objawów, które – jeśli się pojawią – powinny skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza.

W początkowej fazie rozwoju kluczowe znaczenie odgrywa specjalistyczna terapia, którą dziecko może otrzymać w profesjonalnych przedszkolach terapeutycznych.

Przedszkole terapeutyczne dla dziecka z autyzmem

Program przedszkoli terapeutycznych jest skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić dzieciom ze szczególnymi potrzebami rozwojowymi odpowiednią opiekę. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach. Zajęcia grupowe są bardzo ważne, ponieważ pozwalają kształtować w maluchu zdolności społeczne, komunikacyjne, emocjonalne itd. Z kolei na zajęciach indywidualnych prowadzona jest indywidualna terapia dostosowana do potrzeb konkretnego podopiecznego. Jedną z najważniejszych zalet przedszkoli terapeutycznych jest stałe wsparcie specjalistów, w tym psychologów, logopedów, specjalistów od autyzmu itd.