Warning: The magic method Vc_Manager::__wakeup() must have public visibility in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-manager.php on line 203 Deprecated: Optional parameter $attach_id declared before required parameter $height is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/helpers/helpers.php on line 366 Deprecated: Optional parameter $img_url declared before required parameter $height is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/helpers/helpers.php on line 366 Deprecated: Optional parameter $is declared before required parameter $frame_val is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 656 Deprecated: Optional parameter $publishedOnly declared before required parameter $slide is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/slider.class.php on line 2284 Deprecated: Optional parameter $item_count declared before required parameter $app_secret is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/external-sources.class.php on line 67 Deprecated: Optional parameter $item_count declared before required parameter $app_secret is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/external-sources.class.php on line 89 Deprecated: Optional parameter $item_count declared before required parameter $current_photoset is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/external-sources.class.php on line 1119 Deprecated: Optional parameter $field_data declared before required parameter $section is implicitly treated as a required parameter in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/themes/smarty/inc/customizer/school/customizer.class.php on line 246 Przedszkola dla dzieci z autyzmem w Rybniku: Jakie wybrać?
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/themes/smarty/parts/page-title.php on line 48 Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4392

Aktualności

Dziecko z autyzmem w przedszkolu

Rodzice dzieci autystycznych często mają wiele obaw związanych z posłaniem maluchów do przedszkola. Jest to wyzwanie, które jednak warto podjąć, ponieważ może mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka, przede wszystkim ze względu na codzienny kontakt z rówieśnikami. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do tego kroku. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego przedszkola dla dzieci z autyzmem, które będzie w stanie objąć malucha opieką i specjalistycznym wsparciem.

Szczególne potrzeby przedszkolaka z autyzmem

U dzieci z rozpoznanym autyzmem podjęcie stosownej terapii w jak najwcześniejszej fazie rozwoju stanowi szansę na prawidłowy rozwój. Dzieci autystyczne powinny otrzymać fachową pomoc już w wieku przedszkolnym.

Autyzm to szczególna choroba, która po dziś dzień nie została do końca poznana nawet przez lekarzy. Współcześnie jednak można ją zdiagnozować stosunkowo wcześnie. Autystyczne dzieci zwykle mają problemy z prawidłowym zrozumieniem intencji innych ludzi, nawet swoich rodziców czy opiekunów. Nie reagują na zachęty do zabawy, nie potrafią nawiązywać kontaktów z otoczeniem i są nieco odizolowane od rówieśników. Istnieje szereg niepokojących objawów, które – jeśli się pojawią – powinny skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza.

W początkowej fazie rozwoju kluczowe znaczenie odgrywa specjalistyczna terapia, którą dziecko może otrzymać w profesjonalnych przedszkolach terapeutycznych.

Przedszkole terapeutyczne dla dziecka z autyzmem

Program przedszkoli terapeutycznych jest skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić dzieciom ze szczególnymi potrzebami rozwojowymi odpowiednią opiekę. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach. Zajęcia grupowe są bardzo ważne, ponieważ pozwalają kształtować w maluchu zdolności społeczne, komunikacyjne, emocjonalne itd. Z kolei na zajęciach indywidualnych prowadzona jest indywidualna terapia dostosowana do potrzeb konkretnego podopiecznego. Jedną z najważniejszych zalet przedszkoli terapeutycznych jest stałe wsparcie specjalistów, w tym psychologów, logopedów, specjalistów od autyzmu itd.