Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetExists($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetExists(mixed $offset): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 63 Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetGet($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 73 Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetSet($key, $value) should either be compatible with ArrayAccess::offsetSet(mixed $offset, mixed $value): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 89 Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::offsetUnset($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetUnset(mixed $offset): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 102 Deprecated: Return type of Requests_Cookie_Jar::getIterator() should either be compatible with IteratorAggregate::getIterator(): Traversable, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Cookie/Jar.php on line 111 Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetExists($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetExists(mixed $offset): bool, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 40 Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetGet($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetGet(mixed $offset): mixed, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 51 Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetSet($key, $value) should either be compatible with ArrayAccess::offsetSet(mixed $offset, mixed $value): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 68 Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::offsetUnset($key) should either be compatible with ArrayAccess::offsetUnset(mixed $offset): void, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 82 Deprecated: Return type of Requests_Utility_CaseInsensitiveDictionary::getIterator() should either be compatible with IteratorAggregate::getIterator(): Traversable, or the #[\ReturnTypeWillChange] attribute should be used to temporarily suppress the notice in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/Requests/Utility/CaseInsensitiveDictionary.php on line 91 Przedszkola dla dzieci z autyzmem w Rybniku: Jakie wybrać?
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-content/themes/smarty/parts/page-title.php on line 48 Deprecated: ltrim(): Passing null to parameter #1 ($string) of type string is deprecated in /usr/home/makyox/domains/przedszkole-kilinskiego.pl/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4392

Aktualności

Dziecko z autyzmem w przedszkolu

Rodzice dzieci autystycznych często mają wiele obaw związanych z posłaniem maluchów do przedszkola. Jest to wyzwanie, które jednak warto podjąć, ponieważ może mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka, przede wszystkim ze względu na codzienny kontakt z rówieśnikami. Trzeba jednak odpowiednio przygotować się do tego kroku. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego przedszkola dla dzieci z autyzmem, które będzie w stanie objąć malucha opieką i specjalistycznym wsparciem.

Szczególne potrzeby przedszkolaka z autyzmem

U dzieci z rozpoznanym autyzmem podjęcie stosownej terapii w jak najwcześniejszej fazie rozwoju stanowi szansę na prawidłowy rozwój. Dzieci autystyczne powinny otrzymać fachową pomoc już w wieku przedszkolnym.

Autyzm to szczególna choroba, która po dziś dzień nie została do końca poznana nawet przez lekarzy. Współcześnie jednak można ją zdiagnozować stosunkowo wcześnie. Autystyczne dzieci zwykle mają problemy z prawidłowym zrozumieniem intencji innych ludzi, nawet swoich rodziców czy opiekunów. Nie reagują na zachęty do zabawy, nie potrafią nawiązywać kontaktów z otoczeniem i są nieco odizolowane od rówieśników. Istnieje szereg niepokojących objawów, które – jeśli się pojawią – powinny skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza.

W początkowej fazie rozwoju kluczowe znaczenie odgrywa specjalistyczna terapia, którą dziecko może otrzymać w profesjonalnych przedszkolach terapeutycznych.

Przedszkole terapeutyczne dla dziecka z autyzmem

Program przedszkoli terapeutycznych jest skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić dzieciom ze szczególnymi potrzebami rozwojowymi odpowiednią opiekę. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach. Zajęcia grupowe są bardzo ważne, ponieważ pozwalają kształtować w maluchu zdolności społeczne, komunikacyjne, emocjonalne itd. Z kolei na zajęciach indywidualnych prowadzona jest indywidualna terapia dostosowana do potrzeb konkretnego podopiecznego. Jedną z najważniejszych zalet przedszkoli terapeutycznych jest stałe wsparcie specjalistów, w tym psychologów, logopedów, specjalistów od autyzmu itd.